Araştırmacılar dünyada 10’dan az körfez muturu kaldığını değerlendiriyor

Uzmanlar, 2023 yılında yaklaşık 13 körfez muturu görüldüğünü belirterek türün tehlike altında olduğunu vurguladı. Türü tehlike altında olan hayvanların gözlemlenen sayısının neredeyse yarısına düştüğünü kaydeden araştırmacılar, muturların körfezdeki başka bir bölgeye göç etmiş olabileceğini de değerlendiriyor.

Dünyanın en küçük musurgili ve türü en tehlike altında olan deniz memelisi olan muturların, bu yıl hiç yavrulamadığı gözlemlendi. Çalışmayı yürüten Barbara Taylor, gözlemlenen bölgenin, 2015’teki alanın yüzde 12’sini kapsadığını belirterek körfez muturlarını daha iyi araştırmak için akustik ses algılama teknolojisinin kullanılması gerektiğini ancak bölgedeki balıkçıların bu aletleri çaldığını kaydetti.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi Sivil Toplum Kuruluşunun Meksika temsilcisi Alex Olivera, muturların yavaş ürediğini ve insan yardımı olmadan türlerinin hayatta kalamayacağını belirtti.

Türün birçok farklı tehlikeyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Olivera, koruma alanlarında bile türün popülasyonunun 15 yıl önceki miktara ulaşması için yaklaşık 50 yıl geçmesi gerektiğini aktardı. Çalışma, Sea Shepherd Doğal Hayatı Koruma Derneğinin internet sitesinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir