İyi Parti Sözcüsü Zorlu’dan İran-İsrail gerilimine ilişkin çağrı: Göç tehlikesi başta olmak üzere TBMM çatısı altında tartışılmalı

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İsrail ve İran arasında yaşanan gerginliğe dikkat çekerek, konunun TBMM çatısı altında ele alınması gerektiğini belirtti. Zorlu, “İran veya İsrail odaklı mevcut sorunlar ile diğer bölgesel/küresel gelişmelerin göç tehlikesi başta olmak üzere ekonomi, askerî veya siyasi sonuçlara yönelik senaryoların TBMM çatısı altında çalışılması ve tartışılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

İran, nisan ayında Şam’daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak İsrail’e karşı saldırı düzenledi. Tahran, İsrail’e yüzlerce füze ve insansız hava aracı gönderirken, İsrail ABD ve Britanya gibi müttefiklerinin de desteğiyle çoğunu topraklarına ulaşmadan düşürmeyi başardı.

TIKLAYIN – İran’dan İsrail’e misilleme hava saldırısıyla geldi: İşte dakika dakika tüm yaşananlar

İyi Parti Sözcüsü Zorlu, İsrail ve İran arasında yaşanan gerginliğin Türkiye’yi de etkileme ihtimaline karşı önlemler alınması gerektiğin belirtti. Zorlu, X hesabından şu açıklamayı yaptı:

“İran ile İsrail arasında son iki hafta içinde yaşanan gerginliğin Ortadoğu coğrafyasını savaş ve barış arasındaki o ince ‘hassas’ çizgiye nasıl ittiğini ibretle takip ediyoruz. Aynı zamanda bu iki ülke ve üçüncü taraf ülkelerin felaketler yerine istikrar ve güvenliğe öncelik verme sorumlulukları olduğunu hatırlatmak isteriz. Güvenliğin barışçıl bir şekilde üretilmeden tüketilemeyeceği gerçeğinden hareketle tarafları itidale davet ediyoruz. Öte yandan bu krizden Türkiye’nin çıkarması gereken dersler olduğunun altını çiziyoruz. Bölgesel ve küresel gerginliklerin kontrol dışı gelişebileceği gerçeğinden hareketle Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askerî ve toplumsal alanlarda belirsizliklere ve gerginliklere karşı hazırlık seviyesini artırması gerekmektedir. İran veya İsrail odaklı mevcut sorunlar ile diğer bölgesel/küresel gelişmelerin göç tehlikesi başta olmak üzere ekonomi, askerî veya siyasi sonuçlara yönelik senaryoların TBMM çatısı altında çalışılması ve tartışılması gerektiğini düşünüyoruz.”

TIKLAYIN – İran’dan ‘meşru müdaafa saldırısı tek seferlikti’ mesajı: İsrail saldırırsa devamı daha sert gelir, ABD uzak durmalı!

Ne olmuştu?

İran, nisan ayında Şam’daki konsolosluklarına gerçekleştirilen saldırıya karşılık olarak İsrail’e karşı saldırı düzenledi. Tahran, İsrail’e yüzlerce füze ve insansız hava aracı gönderirken, İsrail ABD ve Britanya gibi müttefiklerinin de desteğiyle çoğunu topraklarına ulaşmadan düşürmeyi başardı.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, saldırının 1 Nisan’daki İsrail saldırısına karşı “meşru müdafaa” olarak düzenlendiğini söylerken, Tel Aviv’in karşılık vermemesi durumunda başka saldırı düzenlemeyeceklerinin sinyalini verdi. Tahran’ın Daimi Temsilciliği, “Meselenin sonuçlandığı düşünülebilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır. Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasındaki, ABD’nin UZAK DURMASI GEREKEN bir çatışmadır!” ifadelerini kullandı. 

İsrail ordusu, İran’ın saldırıda 200’den fazla dron, balistik füze ve seyir füzesi kullandığını ifade etti. 

İran’ın saldırısından sonra gözler İsrail’in bir karşılık verip vermeyeceğine çevrildi. İsrail ve Arap medyasında yer alan haberlere göre savaş kabinesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı’na “karşılık kararını verme” konusunda yetki verdi. 

CANLI BLOG – İran’dan İsrail’e misilleme hava saldırısıyla geldi!

TIKLAYIN – İran’dan ‘meşru müdaafa saldırısı tek seferlikti’ mesajı: İsrail saldırırsa devamı daha sert gelir, ABD uzak durmalı!

TIKLAYIN – İran Devrim Muhafızları’ndan ABD’ye mesaj: İsrail’e destek verirse pişman ederiz

TIKLAYIN – Biden, Durum Odası’nda: İsrail’in güvenliğine olan taahhüdümüz sarsılmaz

TIKLAYIN – Saldırı sonrası İran’dan BM Genel Sekreteri’ne mektup: Tahran bölgede çatışma istemediğine dair istikrarlı duruşunu teyit eder

TIKLAYIN – İran’ın İsrail’e saldırısına dünyadan tepkiler: İran arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir

TIKLAYIN – İran İsrail’e bu SİHA’larla saldırdı: Shahed-136S/Şehit nedir, nasıl çalışır?

THY ve Pegasus’un İran, Ürdün, Irak ve Lübnan seferleri iptal

TIKLAYIN – Bitcoin’de sert düşüş: İran’ın saldırısı kripto borsasını da vurdu

TIKLAYIN – Pentagon, Orta Doğu’ya ilave savaş uçakları ve gemiler gönderiyor

TIKLAYIN – İran, İsrail’le bağlantılı olduğunu ileri sürdüğü Portekiz bandıralı gemiye Basra Körfesi’nde el koydu

TIKLAYIN – İsrail’in Suriye’deki konsolosluğu vurmasının ardından İran intikam sözü verdi

TIKLAYIN – İran’dan İsrail’e tepki: Yanıt hakkını saklı tutuyoruz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir